Rolniku, dbaj o serwis sprzętu udojowego w swoim gospodarstwie
Dojarka jest niewątpliwie najważniejszym sprzętem mechanicznym pracującym w gospodarstwie wyspecjalizowanym w produkcji mleka.
Dlatego należy przeprowadzić rachunek sumienia i odpowiedzieć sobie na pytanie: kiedy ostatni raz serwisant odwiedzał moją dojarkę?
Systematyczny serwis urządzeń i regularna kontrola stanu technicznego stanowią ważny element profilaktyki zapaleń wymion!
Czystość elementów budowy aparatu udojowego, rurociągu mlecznego oraz schładzalnika powinna być priorytetem w gospodarstwie produkującym mleko.
Warto prowadzić kontrole okresowe, podczas których należy przejrzeć i wyczyścić wszystkie zakamarki aparatu udojowego, rozebrać i wyczyścić regulator podciśnienia, sprawdzić poziom podciśnienia roboczego, oczyścić na sucho wnętrze pulsatora, sprawdzić częstotliwość pulsacji, rozebrać kubki udojowe i dokładnie je umyć i zdezynfekować oraz sprawdzić stan gum strzykowych.
Na co uważać szczególnie?
- pustodoje, czyli zbyt długiego pozostawania aparatu udojowego na strzykach, mimo zakończenia oddawania mleka, prowadzą do uszkodzenia zarówno tkanki gruczołowej, jak i błony śluzowej strzyków, a w konsekwencji do przekrwień i obrzęków
- niedopasowanie pojemności kolektora aparatu udojowego do wydajności mlecznej krowy, powodujące uszkodzenia strzyku
- jakość gum strzykowych, które w wyniku zbyt długiego użytkowania ulegają starzeniu i tracą swoją elastyczność.
- podciśnienie w układzie aparatu udojowego, które powinno być na stałym poziomie.
Wahając się nad dokonaniem przeglądu, należy sobie uświadomić, że wszelkie odstępstwa od prawidłowej pracy dojarki wpływają niekorzystnie na zdrowie zwierząt, a w szczególności na stan wymion. Trzeba mieć świadomość, że tylko poprawnie działająca dojarka umożliwi całkowite wyleczenie zapalenia gruczołu mlekowego. Należy więc pamiętać, że odwlekając termin przeglądu, działamy na swoją szkodę.